Obsah článku:
Silu prírody netreba podceňovať, hlavne silu byliniek, ktorú poznali už naši predkovia. Veľa liekov, ktoré dnes bežne kupujeme v lekárňach má pôvod práve v liečivých bylinkách. Ak viete, po ktorej liečivke siahnuť môžete si hravo poradiť aj s akné. Ktoré bylinky vám môžu pomôcť s týmto kožným ochorením?
Damascénska ruža
Ruže sú kráľovnami záhrad a kvetinových záhonov, vedeli ste ale, že majú aj liečivé účinky? Silica, ktorú nájdete v damascénskej ruži obsahuje zložky, ktoré majú protizápalový a antibakteriálny účinok. Navyše, zrýchľuje hojenie rán na pokožke.
Materina dúška
Túto bylinku možno poznáte ako ideálnu liečivku na boj s kašľom. Okrem toho vyniká aj dezinfekčnými vlastnosťami a účinne ničí baktérie, aj tie, ktoré sú za vznikom alebo zhoršením akné.
Rumanček kamilkový
Rumanček, harmanček alebo kamilky sú názvy pre jednu a tú istú bylinku. Má protizápalové a upokojujúce účinky, priaznivo vplýva na trávenie a zrýchľuje hojenie rán na pokožke. Keďže túto rastlinu nájdete bežne na lúkach aj u nás môžete si ju nazbierať, vysušiť a mať ju tak v prípade potreby vždy po ruke.
Harmančekové obklady zmierňujú príznaky akné a redukujú vznik zápalov na pokožke. Ak neviete ako sa zbaviť akné na chrbte pokojne si uvarte silný harmančekový výluh a prilejte ho do kúpeľa.

Šalvia lekárska
Účinky šalvie na pleť oceníte pri rôznych kožných problémoch. Má sťahujúce účinky, vďaka čomu pleť vyhladzuje, oddiaľuje jej starnutie a tvorbu vrások. Tiež zmierňuje tvorbu kožného mazu a sťahuje kožné póry, čo z nej robí výbornú bylinku proti akné. Využijete ju aj na zlepšenie prekrvenie kože a aj v boji s celulitídou.
Levanduľa
Levanduľu si veľa ľudí spája s drobnými voňavými fialovými kvetmi a nádhernou vôňou. Táto rastlina má veľké využitie v aromaterapii. Jej vôňa upokojuje nervový systém, zmierňuje stres a pomôže nám lepšie sa uvoľniť. Kvet levandule má ale aj silné protizápalové a antibakteriálne účinky a je preto vhodný aj na ošetrenie aknóznej pleti.